Авторизація на сайті

Останнє з портфоліо

Як з нами звязатись

  • +38 098 252 4743 (19.00-20.00)
  • +38 093 512 9595 (19.00-20.00)
  • navigator.co.ua@gmail.com
  • kordiakivan
  • Хмельницька обл., смт. Летичів

Сприйняття зображення предметів простоору і кольору. Захист зору. Дефекти зору.

kordiak 18-02-2018, 13:40 837 Новини / Уроки, ЗНО

Цілі:Предметно-інформаційна:продовжити формувати в учнів основні поняття: аналізатор, орган чуття, рецептор; повторити особливості будови і функціонування органу зору - ока; сформулювати основні правила гігієни зору, звернувши особливу увагу на профілактику поширених захворювань очей; ознайомити з вправами для розслаблення очей і поліпшення зору.

Діяльнісно-комунікативна:продовжити формування вмінь і навичок з організації роботи з комп'ютерною презентацією, книгою, зошитом, додатками; робити висновки.

Ціннісно-орієнтаційна:сприяти розвитку культури мовлення, володіння термінологією, здібностей до обміну думками, інформацією; сприяти формуванню дбайливого ставлення до свого здоров'я та здоров'я оточуючих.

Обладнання: таблиця: "Будова ока", модель ока, картки - завдання, картки - інструкції.

Технічний супровід уроку: комп'ютерна презентація по темі: "Екологія та гігієна зору", а також зарядка для очей, підготовлений вчителем інтерактивний конспект в системі навчання.

На дошці: назва теми уроку, запис д / з, схема, висновки до уроку.

 

Хід уроку

1. Мотивація

Учитель: Людина має систему орієнтації в навколишньому світі - сенсорною системою, яка допомагає не тільки орієнтуватися, а й адаптуватися до мінливих умов середовища. Ми продовжуємо знайомитися з різноманітними аналізаторами, і на минулому уроці ознайомилися з особливостями будови зорового аналізатора і його складових частин. Сьогодні поведемо мову про те, яке значення має для взаємин з навколишнім середовищем орган зору і як середовище впливає на нього, і які правила необхідно дотримуватися для збереження кращої працездатності очей. Ну а зараз згадаємо найважливіше.


2. Повторення вивченого матеріалу. фронтальна бесіда

Згадаймо визначення аналізатора.

З яких частин складається будь-який аналізатор?

Як ви думаєте, чим відрізняються поняття органи чуття, рецептори і аналізатор?

Учитель: Зоровий аналізатор включає всі перераховані вами елементи: периферичний, провідникове і центральне. Згадайте, чим представлено кожне з цих ланок?

 

Поясніть причину сліпоти у пацієнтів А, Б, В?

 

Мінівисновок: Для нормальної роботи будь-якого аналізатора необхідна збереження всіх його частин

 

Учитель: Зір - одна з провідних почуттів. За допомогою очей людина сприймає промінь світла і темряву ночі, бачить рух зірок в телескоп і найдрібніші частинки під е мікроскопом. Завдяки зору ми навчаємося багатьом побутовим і трудовим навичкам, виконання певних правил поведінки. У пізнанні зовнішнього світу зір для людини відіграє першорядну роль.

 

Ну а з точки зору анатомії очей - це периферичний відділ зорового аналізатора, який служить для сприйняття світлових подразнень. Про те, яке він має будову, нагадає нам учень (ця)

 

Усна відповідь одного учня біля дошки (вірш)

 

Допоможе перевірити засвоєння вами цього матеріалу перевірочна робота. Повторіть домашній параграф. Суть роботи полягає в наступному ....3. Етап пояснення нового матеріалу: досвід + інформація

Учитель: Тема уроку: "Сприйняття зображення предметів простору і кольору. Захист зору. Дефекти зору.". Запишіть її в зошитах, а домашнє завдання в щоденниках.

 

Темп сучасного життя такий, що кожен день ми отримуємо величезну кількість інформації, і перш за все завдяки органам зору, не замислюючись про те, як середовище в якому ми знаходимося, впливає на наші очі. А між тим, такі екологічні фактори, як температура, вологість, недостатнє освітлення, наявність пилу і мікроорганізмів в приміщенні, тривале перебування за комп'ютером, надмірні користування мобільним телефоном, перегляд телевізора, тривала зорове навантаження в школі, неповноцінне харчування, нікотин і алкоголь, травми і удари призводять до ослаблення зору і розвитку ряду захворювань. Тому питання, пов'язані зі збереженням зору, попередженням розвитку очних хвороб сьогодні актуальні як ніколи. Перш за все ми повинні ознайомитися з двома основними захворюваннями очей: короткозорість і далекозорість, але ми постараємося висвітлити і інші питання. І почнемо з сценки.

 

СценкаДійові особи: автор, учитель, учень, лікар.

 

Учень сидить, читаючи книгу сильно зігнувшись над нею.    

 

Автор: Вам все часто говорять:

 

Учитель (підходячи до сидить учневі і випрямляючи йому спину):

 

Прямо сядь, рівнo дихай,

Носом книгу не ори.

Не згинайся, чуєш?

Голову вище держи.

 

Автор: Ви перечити часом. 

Учень (звертаючись до вчителя):

Мені зручно, все вам ясно?

Я ж бачу все прекрасно.     

(І знову схиляється над книгою).

Автор:

Пробіжить за роком рік,

Станете дорослішими,

Що ж потім відбудеться?

 

Учень (жалібно): Погано бачать очі вдалину (підходить до лікаря).

 

Автор: І лікарі вам скажуть:

 

лікар:Шкода.

У цьому самі ви винні,

І біди ваша причина:

Ви тримали книжку близько,

Над зошитом за столом

Вигиналися ви гачком,

Ось і стали ви короткозорі,

Всім іншим  наука!

 

Учитель: Короткозорість вельми поширена. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, 800 мільйонів людей на нашій планеті страждають на цю хворобу. У нас в школі короткозорі 8% учнів. Вона буває як вроджена, успадкована від батьків, так і придбана. Придбана короткозорість розвивається вже в дитячому віці і стає досить помітна в шкільні роки. Діти починають гірше бачити віддалені предмети, погано розрізняють літери і цифри. При спробі розглянути віддалені предмети короткозорі люди нерідко примружуєть очі. До речі, міопія в перекладі з грец. - мружачи око.

 

Отже, короткозорість - це порушення зору, при якому людина добре бачить предмети, розташовані поблизу, а віддалені - погано. При короткозорості зображення фокусується перед сітківкою. Це може бути пов'язано з подовженою формою очного яблука, або через збільшення кривизною кришталика. При короткозорості призначають окуляри з двоввігнутими стіклами.

 

Стан зору, коли краще видно предмети на віддаленій відстані, ніж поблизу називається далекозорістю. У далекозорої людини вкорочене очне яблуко і зображення фокусується за сітківкою.

 

Даний дефект усувається шляхом носіння окулярів з двоопуклими лінзами ..

 

З роками розвивається вікова далекозорість - пресбіопія (зазвичай після 40 років). Людині стає складно розрізняти дрібні предмети, читати. Це відбувається через те, що кришталик ока з часом стає більш щільним і менш еластичним.

4. Етап первинного закріплення нового матеріалу

Учитель: З метою первинного закріплення нового для вас матеріалу заповнимо на дошці і в зошитах таблицю "Короткозорість і далекозорість".

 

Самостійна робота учнів з текстом підручника, ілюстраціями підручника. Заповнення таблиці.

Ознаки для порівняння

Порушення зору

короткозорість

Далекозорість

Погано бачить предмети

далеко

Поблизу

Причини виникнення

подовжена форма очного яблука, збільшення кривизни кришталика

Вкорочене очне яблуко, зменшення кривизни кришталика

Промені фокусуються

Перед сітківкою

За сітківкою

Потрібні окуляри з лінзами

двояковогнутого

двоопуклі

Учитель. Отже, окуляри виправляють короткозорість і далекозорість, але тільки, коли вони на носі. Попрацюємо з диском і виконаємо наступні завдання.

 

Для того, щоб виписати рецепт, лікар окуліст повинен знати оптичну силу лінзи, яка позначається буквою D і вимірюється в діоптріях (дптр).

 

Проблемне питання. Діти, як ви думаєте, чи можна попередити розвиток короткозорості у школярів? Обговорення, після, якого надається слово підготовленим учням.

 

Учень 1: Око - це дуже цінний, але крихкий орган, який треба берегти. Нехтування елементарними гігієнічними правилами призводить до ослаблення гостроти зору і породжує багато проблем, аж до вибору професії. Нам постійно про це нагадують батьки, вчителі. Не можна розглядати текст, довго сидіти за комп'ютером, дивитися телевізор на близькій відстані, так як кришталик буде напружений, а це веде до короткозорості. Під час читання, письма, в'язання предмет треба розташовувати на відстані 25-30 см від очей. Це відстань найкращого бачення. За монітором комп'ютера проводити не більше 1,5-2 годин на день. Важливо стежити за освітленням. Воно повинно бути хорошим, але не занадто яскравим, щоб надмірно не дратувати рецептори очі і не шкодити зору. У яскравий сонячний день потрібно носити темні окуляри. Шкідлива дія робить куріння. Нікотин та інші отрути тютюну можуть викликати важке ураження зорового нерва.

 

Учень 2: Народна мудрість говорить: "У будинку, де їдять чорницю та суницю, лікареві робити нічого". Про те, що ягоди чорниці значно поліпшують зір у сутінках, підсилюють гостроту зору, забезпечують збільшення поля зору і зменшують втому очей, відомо давно. Справа в тому, що чорниця прискорює оновлення сітківки очей, покращуючи стан клітинних мембран. Але для підтримки здоров'я очей мало їсти одну чорницю. Потрібно обов'язково включити в свій раціон продукти, багаті вітамінами А, Е і С. Люди, які страждають захворюваннями очей, повинні знати: все червоно-оранжеві овочі, наприклад, морква, перець, помідори, а так само ягоди: полуницю, суницю і фрукти: апельсини, лимони, мандарини сприяють поліпшенню кровопостачання ока. Ще для очей дуже корисна петрушка. Її можна додавати в рубаною вигляді в будь-які страви або робити відвар з коріння і листя. Не відмовляйте собі в журавлинний морс - вживайте в їжу якомога більше журавлини або сік з цих дуже корисних ягід.

5. Зарядка для очей

Учитель: Мені хотілося б додати. Раз наше життя сьогодні практично неможливе без комп'ютера, то ми просто зобов'язані знати ті правила, які допоможуть зменшити негативний вплив на наші очі. Ці рекомендації не тільки на ваших столах, але і на стенді.

Одне з правил - після 20-30 хв. роботи давати очам відпочинок, що ми з вами зараз і зробимо.

 

6. Обмін повідомленнями учнів

Учитель: Повернемося до теми уроку. Крім перерахованих дефектів зору, існують і інші. Наприклад, дальтонізм.

 

   Учень 3: Дальтонізм, колірна сліпота - спадкова, рідше придбана особливість зору, що виражається в нездатності розрізняти один або кілька кольорів. Названа на честь Джона Дальтона, який вперше описав один з видів колірної сліпоти на підставі власних відчуттів, в 1794 році.

 

Передача дальтонізму у спадок пов'язана з Х-хромосомою і практично завжди передається від матері-носія гена до сина, в результаті чого в двадцять разів частіше проявляється у чоловіків.

 

Характер колірного сприйняття визначається на спеціальних поліхроматичний таблицях Рабкина. У наборі є 27 кольорових листів - таблиць, зображення на яких (зазвичай цифри) складається з безлічі кольорових гуртків і точок, які мають однакову яскравість, але кілька різних за кольором. Людина з частковою або повною колірною сліпотою (дальтонік), Не будете звертати уваги на деякі кольори на малюнку, таблиця здається однорідною. Людина з нормальним сприйняттямс кольору здатна розрізнити цифри або геометричні фігури.

 

Колірна сліпота може обмежити можливості людини при виконанні тих чи інших професійних навичок. Зір лікарів, водіїв, моряків і льотчиків ретельно досліджується, так як від його правильності залежить життя багатьох людей. Дефект колірного зору вперше привернув до себе увагу громадськості в 1875 р, коли в Швеції сталася аварія потягу, що спричинило великі жертви. Виявилося, що машиніст не розрізняв червоний колір, а рух транспорту саме в той час привів до широкого поширення колірної сигналізації. Після цього випадку перевірка на колірний зір стала обов'язковою для водіїв транспортних засобів. Сьогодні зусиллями фахівців в області колірного зору виготовлені особливі окуляри, за допомогою яких дальтоніки можуть розрізняти основні кольори: червоний, зелений, синій.

 

Учитель: Говорячи про гігієну і екології зору, хотілося б відзначити і інші захворювань про які ви напевно чули. Найбільш поширені з них: катаракта (помутніння кришталика), глаукома (підвищення внутрішньоочного тиску), більмо (помутніння рогівки). Причому за останні роки ці хвороби "помолодшали".

  

Учень 4: Напевно, ви чули вислів "Як більмо на оці?". Але що таке більмо? Механічні, термічні і хімічні впливи на око можуть привести до помутніння рогівки, яка виглядає, як біла пляма на оці і називається більмом.

 

Крім того, у дітей часто виникає запалення слизової оболонки ока - кон'юнктиви. Мікроби в очі зазвичай заносяться брудними руками або загальним рушником, бувають навіть випадки, коли кон'юнктивітом (так називається це захворювання) заражаються відразу багато дітей. У них червоніє слизова оболонка вік, очі наповнюються сльозами, в куточках очей накопичуються гнійні виділення. Хворих ізолюють і лікують спеціальними очними краплями. Таким же шляхом в око може бути занесена інфекція, що викликає гнійне запалення краю повік (ячмінь). На цю недугу найчастіше хворіють діти з ослабленим здоров'ям. Видавлювати ячмінь ні в якому разі не можна, так як в кров можна занести небезпечну інфекцію. Тут потрібне спеціальне лікування під наглядом лікаря.

 

Захворювання, що викликає помутніння кришталика називається катаракта. Кришталик складається з прозорих клітин епітеліальної тканини. Іноді в силу, будь - яких зовнішніх причин або в результаті вікових змін в організмі в цих клітинах починається процес кристалізації. Кришталик мутніє, і перестає  пропускати світло. Лікування тільки хірургічне.

 

7. Постановка проблеми і її рішення

Учитель: Ми з вами познайомилися з деякими захворюваннями органів зору. Однак до порушень зору можуть привести і різноманітні травми. Як поводитись в подібних випадках? Постановка проблемного питання.

 

Згадайте пункти інструктажу по ТБ на уроках хімії, фізики, біології, трудового навчання. Що може привести до травми очей? Що робити при очних травмах?

 

Учитель вислуховує варіанти відповідей учнів і рекомендує звернутися до книги (робота з книгою, виділення головного).

 

8. Узагальнення і висновки до заняття

Учитель: Підіб'ємо підсумки нашого уроку. Сформулюємо разом основні висновки.

 

 

Висновки:

 

Причини погіршення і порушення зору можуть бути пов'язані з порушеннями діяльності зорового аналізатора в будь-якому зі складових його ланок

Найбільш часті порушення зору - короткозорість і далекозорість. Дефект виправляється за допомогою окулярів.

Забиті місця, поранення, вплив різних хімічних речовин, опіки дуже небезпечні для очей

Впливу різноманітних факторів середовища на органи зору не уникнути, але можна зменшити їх негативний вплив, дотримуючись правил 
Завантажити конспект уроку + презентація

Подібні публікації

  • Оновлені програми природничих дисциплін
  • План роботи ШМО вчителів природничого циклу
  • Календарно-тематичне планування з географіїї, 9 клас (2017) нова програма
  • Як замовити вебінар?
  • Дистанційні курси допоможуть самостійно підготуватись до ЗНО з географії та біології